^Powrót na górę

foto5 foto1 foto2 foto3 foto4
foto5
Polish English German Ukrainian

Gaudi, Girona, Barcelona

GaudiPierwszy raz w historii naszej szkoły młodzież miała okazję wyjechać na wycieczkę edukacyjną do Hiszpanii. Celem podróży była stolica Katalonii – Barcelona.
Barcelona po Paryżu, Rzymie i Londynie to najczęściej odwiedzane europejskie miasto ze względu na olbrzymią ilość atrakcji. Co roku przyjeżdżają tutaj miliony turystów z całego świata, czyniąc ją popularniejszą od Madrytu - stolicy Hiszpanii. Mieliśmy okazję się o tym przekonać zwiedzając największe atrakcje tego niezwykłego miasta.
Architektura Gaudiego z Katedrą Sagrada Familia, Stadion FC Barcelona Camp Nou, La Rambla, przepiękne widoki z Wzgórza Montjuic wywarły na wszystkich duże wrażenie.
Zwiedzaliśmy również pełne uroku miasto Girona oraz Muzeum Salvadora Dali w Figueres.
Tradycyjnie, jak po każdym udanym wyjeździe, nie możemy doczekać się już następnej wycieczki.

Sportówka "2" na spływie kajakowym.

Sportówka "2" na spływie kajakowym.

Dnia 28 maja 2015r. klasa IIE wraz z wychowawczynią Anetą Stawecką i trenerem Cezarym Sekułą wypłynęli kajakami na rzekę Giełczew. Szlak prowadził z Piask do Biskupic. Większość młodych kajakarzy zmierzyła się z wiosłami po raz pierwszy. Jak każde początki bywają trudne i tym razem nie obyło się bez stłuczek i niekontrolowanych postojów w miejscu. Szlak był dosyć wymagający zwłaszcza, że na trasie spływu były powalone drzewa co zmusiło wszystkich do przenoszenia kajaków lądem. Niektóre konary pokonaliśmy chowając się do kajaka lub rozpędzając się i atakując przeszkodę górą. Parę osób niestety utknęło na drzewie, ale dzięki pomocy instruktora udało im się szczęśliwie "zjechać" z przeszkody. W połowie trasy "sportowcy" posilili się kiełbaskami z grilla i ogrzali przy ognisku. Pogoda sprzyjała nawet kąpielom w nieco lodowatej wodzie. Powrót do miasta wzbudził delikatny niepokój co niektórych, gdyż mieli nieco ubłocone ubrania i poparzone pokrzywami nogi, jednak nie popsuło to dobrego humoru. Co więcej, ekipa planuje już następne podboje rzek lubelszczyzny.

Wycieczka do Czarnolasu

W dniu 9. IV. 2015 r. odbyła się wycieczka do Czarnolasu i Zwolenia śladami Jana Kochanowskiego. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie z klas II F i II B naszego gimnazjum. Uczniowie zwiedzali Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, podziwiali piękne starodruki zamknięte w szklanych gablotach oraz ogromne tkane gobeliny przedstawiające epizody z życia poety. W kościele w Zwoleniu mieści się nekropolia rodu Kochanowskich. Uczniowie mogli zejść do krypty, w której jest grób Mistrza Jana. Zwiedzali także Muzeum Regionalne w Zwoleniu, gdzie pani kustosz opowiadała o rodzie Kochanowskich, na przykładzie drzewa genealogicznego. Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć w renesansowych szatach pod popiersiem Mistrza. W czarnoleskim parku zawitała wiosna, jej zwiastuny mogli oglądać nasi uczniowie, gdy w przerwie zwiedzania ucztowali przy ognisku w cieniu czarnoleskiej lipy. Oczywiście nie mogło zabraknąć także recytacji fraszek i trenów w amfiteatrze w czarnoleskim parku.

Spływ kajakowy

Dnia 1.X.2014r. klasa II F wraz z wychowawczynią p. M. Karman wybrała się na spływ kajakowy. Spływ odbywał się na rzece Giełczew, od Piask do miejscowości Siedliszcze. Większość uczestników po raz pierwszy zasiadła w kajakach, ale wychowawczyni udzieliła wyczerpujących instrukcji odnośnie wiosłowania oraz bezpieczeństwa w czasie spływu. Ale jak to zwykle w życiu bywa, teoria była prosta, a praktyka okazała się bardzo skomplikowana. Pierwsze ruchy wioseł i nie obyło się bez zderzeń kajakami i obrotów wokół własnej osi. Niektórzy szybko załapali trudną sztukę wiosłowania w parze, innym zajęło to więcej czasu, ale wszyscy mieli świetną zabawę. Przeszkody na rzece zmusiły uczestników dwukrotnie do wyciągania kajaków na brzeg i powtórnego wodowania, ale wszyscy wzajemnie pomagali sobie przy przenoszeniu sprzętu i nawet takie utrudnienia nie zepsuły humorów młodym kajakarzom. Pogoda także dopisała, poranne mgły odsłoniły błękit nieba i na zakończenie przy ognisku było ciepło i przyjemnie, można było wysuszyć zmoczone ubrania. Po ognisku i posileniu się kiełbaskami trzeba było załadować kajaki na przyczepkę do transportu z powrotem, zmęczeni ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.

Wycieczka rowerowa

17 września klasa 1a wybrała się na wycieczkę rowerową. Miejscem docelowym była Szkoła Podstawowa w Podzamczu. Zbiórka odbyła się o godzinie 900Po sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy. Gdy przejechaliśmy większą część drogi zrobiliśmy postój przy sklepie. Po odpoczynku ruszyliśmy w dalszą drogę. Gdy dotarliśmy na miejsce, część klasy, która pojechała samochodem z jednym z rodziców zebrała już gałęzie potrzebne na ognisko.Na początku mieliśmy problemy z rozpaleniem ogniska, ale dziewczyny poradziły sobie. Wszyscy świetnie się bawili, nawet panie nauczycielki. Po zjedzeniu pysznych kiełbasek, zrobiliśmy zdjęcia klasowe, towarzyskie i posprzątaliśmy po sobie. Następnie ruszyliśmy w drogę powrotną. Szczęśliwi i zmęczeni wróciliśmy do domu.

Wszyscy mamy nadzieję, że częściej będziemy jeździć na takie wycieczki. :)

Pokazy fizyczne

10 września 2014 uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w pokazach fizycznych zorganizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Klasy drugie oraz 1E miały okazję zobaczyć następujące prezentacje: „Poprzez zabawę do praw fizyki”, „Drgania i fale”, „Temperatura i efekty cieplne” oraz „A jednak się kręci”.