^Powrót na górę

foto5 foto1 foto2 foto3 foto4
foto5
Polish English German Ukrainian

Kuchnia niemiecka

 Album Kuchnia niemieckaW dniu 12.04.2016 komisja konkursowa dokonała podsumowania Międzyszkolnego Konkursu na Album „ Kuchnia niemiecka”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych Powiatu Świdnickiego.
A oto wyniki:

 • I miejsce – Agnieszka Koper, Szkoła Podstawowa w Jackowie
 • II miejsce – Patryk Bognacki i Karol Gałgan, Szkoła Podstawowa w Podzamczu
 • III miejsce – Weronika Szabała, Szkoła Podstawowa w Krzesimowie

Wyróżnienia otrzymują:

 • Adrian Włosek – Szkoła Podstawowa w Krzesimowie
 • Amelia Kuchta – Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku
 • Kacper Guz – Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku
 • Szymon Pietrzela , Szkoła Podstawowa w Jackowie

Uczniom gratulujemy wyników, nauczycielom dziękujemy za współpracę i zapraszamy na uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród, które odbędzie się w dniu promocji szkoły tj. 22.04.2016.

Organizatorzy konkursu: Anna Owsicka – Mazur i Małgorzata Stępień

Stypendystka organizacji „kulturweit”

Helena DoldererW pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 od stycznia do lutego gościła w naszej szkole kolejna już stypendystka organizacji „Kulturweit” Helena Dolderer z Berlina. Tradycyjnie już wspierała nauczanie języka niemieckiego w klasach dwujęzycznych. Przygotowała uczniów wraz z nauczycielami prowadzącymi do egzaminu ustnego DSD1. Helena DoldererPełniła rolę asystenta nauczyciela, uczestnicząc w pracach na rzecz uczniów. W tym semestrze pracowała z uczniami klasy I D pod kierunkiem pani Anny Skoczeń nad kolejnym projektem promującym język niemiecki w kraju i za granicą. Wynikiem jego jest kalendarz, który obejmuje charakterystyczne aspekty życia szkoły wraz z krótkim komentarzem polsko-niemieckim. Helena prowadziła również zajęcia dla uczniów klas pierwszych oraz indywidualne konwersacje w języku obcym. Helena poświęcała również swój czas dla uczniów poza szkołą.

Wymiana młodzieży 2015

Wymiana młodzieży 2015W tym roku polsko-niemiecka wymiana młodzieży odbyła się w Bad Homburg, dokąd po raz pierwszy polecieliśmy ze świdnickiego lotniska. Nasza współpraca trwa już 8 lat. Podczas tegorocznego pobytu mieliśmy okazję zwiedzić trzecie co do wielkości lotnisko w Europie – Frankfurt Airport. Byliśmy w skansenie Hessenpark oraz odwiedziliśmy Muzeum Niemieckiej Historii w Bonn. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w lekcjach w niemieckiej szkole Maria Ward Schule, poznawaliśmy zwyczaje i tradycje naszych sąsiadów, i co najważniejsze, ćwiczyliśmy język niemiecki.

Nasza wymiana odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Miasta Świdnik, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, zaangażowaniu Rodziców, Dyrekcji i opiekunów, za co jesteśmy wdzięczni.

Laureaci IV Powiatowego Konkursu Idiomów Niemieckich

Laureaci IV Powiatowego Konkursu Idiomów NiemieckichUczniowie klasy 2d i 3d zdobyli w tym roku znaczące miejsca w IV Powiatowym Konkursie Idiomów Niemieckich. Tematem tegorocznego zestawu były zwierzęta ( Tiere).
Aby wziąć udział w konkursie trzeba było nauczyć się 60 idiomów ( idiom jest to wyrażenie w danym języku, którego znaczenie jako pewnej całości jest całkowicie odmienne od znaczenia poszczególnych użytych w nim słów odczytywanych pojedynczo) oraz umieć zastosować je w wypowiedziach.
Z sukcesem poradzili sobie z tym zadaniem i zdobyli tytuł laureata lub wyróżnienie następujący uczniowie: Maciej Góra i Joachim Wałęga z klasy 2d zajęli I miejsce zdobywając jednakową liczbę punktów.
Miejsce II zajęła Weronika Sierpień z klasy 3d, a jej koleżanka z klasy Barbara Grochecka zdobyła III nagrodę.
Wyróżnienia zdobyły Julia Wrona i Marta Czajka z klasy 2d.
Gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i zapału do nauki języka niemieckiego.

Wszystkie nagrody z niemieckiego są nasze!!!

dni otwarte w II LiceumPodczas Dni Otwartych w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdniku, zostały ogłoszone wyniki VIII edycji powiatowego konkursu „Moje spotkania z Europą” pod hasłem: „Tego wydarzenia nigdy nie zapomnę…”. Uczniowie klasy II D – niemieckojęzycznej zgarnęli wszystkie nagrody.

 • Miejsce I – Julia Wrona
 • Miejsce II – Maciej Góra
 • Miejsce III – Wiktoria Serafińczuk

Wszystkim serdecznie gratulujemy i cieszymy się ich sukcesem!

Obóz językowy w Szwajcarii

Przejdź do galeriiW dniach 05.05.2014 – 12.05.2014 młodzież z Gimnazjum nr 1 w Świdniku miała okazję wziąć udział w projekcie edukacyjno-językowym „Czego mogę nauczyć się od Szwajcarów”. W tym celu uczniowie wyjechali na 8 dni do Szwajcarii, by poznać jej niemieckojęzyczną część. Projekt miał na celu wspieranie i rozwijanie komunikacji językowej ucznia, przełamywanie barier językowych i kulturowych, zwiedzanie znanych miast szwajcarskich, poznawanie sylwetek znanych Szwajcarów, zaznajamianie się z kulturą, obyczajami, kuchnią szwajcarską i systemem szkolnictwa szwajcarskiego.

Trasa projektu wiodła przez przepiękne alpejskie miasta i miasteczka, jak Engelberg, Luzernę, ale i bogaty Zurych, malowinicze Berno i Sankt Gallen. Uczestnicy projektu doświadczyli ekscytujących przeżyć wjeżdżając kolejką liniową na trzytysięcznik Titlis i oglądając największe wodospady w Europie w Schaffhausen.

W ramach projektu młodzież złożyła wizytę w jednej ze szkół szwajcarskich w Zoefingen i zobaczyła jak wygląda nauka ich zagranicznych rówieśników. Z nieukrywanym zachwytem gimnazjaliści spoglądali na wyposażenie szkoły i dostępne dla młodzieży zaplecze sportowe. Nasi uczniowie hospitowali wybrane lekcje, rozmawiali z dyrektorem szkoły, zjedli obiad w nowoczesnej stołówce szkolnej i aktywnie uczestniczyli w lekcji wychowania fizycznego, nie odbiegając od formy i umiejętności Szwajcarów. A po zajęciach mogli wziąć prysznic w szkolnych szatniach sportowych.

W trakcie wyjazdu łączyliśmy zwiedzanie z nauką języka. Przemiła Pani Przewodnik zwracała się do uczniów po angielsku i po niemiecku. Uczniowie wykonywali zadania w języku obcym, przeprowadzając wywiady z mieszkańcami Szwajcarii. Była to realna szansa skonfrontowania swoich umiejętności językowych z językiem mieszkańców tego wspaniałego kraju. W chwilach wolnych od zajęć zarówno uczestnicy projektu, jak i jego opiekunowie porozumiewali się w języku obcym, by wzbogacić swoje słownictwo.

Szwajcaria okazała się niebywale urzekającym i bogatym państwem o ciekawej historii. Mieszkańcy byli mili i wykazywali upodobanie dla ochrony środowiska. To, że jest to kraj niebywale ekologiczny uczniowie poznali na własnej skórze, chociażby sortując śmieci. I jeszcze jedno: czekolada szwajcarska okazała się wyśmienita.
Jeszcze tu wrócimy!!!